KARMEL

... abych "Ti připravil místo" (část autografu dopisu)22. října si spolu s celou církví připomínáme svatého Jana Pavla II. (*1920, pontifikát 1978–2005). Pastýře, který s obrovským nasazením pečoval o univerzální církev. A zároveň pastýře, který s nemenším nasazením – postupně jako farář, krakovský arcibiskup i papež – osobně, konkrétně a s velkou něhou doprovázel jednotlivce.

 

 

16.9.1967

+ Drahá Wando! (1)

Byl jsem na Jasné Hoře (2) i proto, abych „Ti připravil místo“. Asi chápeš, co chci vyjádřit tou metaforou. Vidím, že po dlouhé době je pro Tebe těžké vstoupit a znovu najít proporci věcí tím spíš, že se věci na Tebe „hrnou“ na principu dluhu a očekávání. Také vidím, že se trápíš, nejen fyzicky.

Přemýšlel jsem o tom tady i po cestě. Přemýšlel jsem a trochu jsem se snažil předejít Tvou přítomnost i Tvoje prosby. Je nutné, aby napětí mezi tím, co „musíš“, a tím, co „chceš“, se v Tobě vyrovnalo. Aby se vyrovnalo tím, co je nejdůležitější: to je touha po činné a tvůrčí účasti v Kristově díle. Jeho dílo je všude a možnosti účastnit se ho také. Smysl úcty k Panně Marii (to je možná nejhlubší úcta a nejpodstatnější smysl) je takový, že nám pomáhá účastnit se díla svého Syna a každému umožňuje najít vlastní charakter této účasti.

V tomto duchu jsem na Tebe pamatoval při pobožnosti k Ní. Tvoje úcta k Ní ve mně našla své místo. Zvlášť jsem si to uvědomil na Jasné Hoře, proto Ti o tom píšu. Velmi si přeji, abys byla zdravá a měla co nejvíce sil. Ale také si přeji, abys poznala proporce svých rozmanitých životních úkolů, čili různých součástí Tvé účasti na Kristově díle. Přeji si, aby ses netrápila. Kéž Ti v tom Panna Maria pomáhá. ...

Svěřuji Tě Duchu svatému, jemuž vděčíme za Kristovo utrpení a smrt.

Bratr

P.S. Budu na Tebe pamatovat dnes kolem 21:00 hodiny.

(1) Adresátkou dopisu krakovského arcibiskupa kardinála Karola Wojtyły je Wanda Połtawská, tou dobou pětačtyřicetiletá lékařka psychiatrické kliniky Lékařské akademie v Krakově, přednášející pastorální medicíny na Teologické fakultě tamtéž, maminka čtyř dcer.
(2) Čenstochová.

Převzato z knihy: Deník přátelství. Korespondence mezi Wandou Połtawskou a Karolem Wojtyłou, s. 334
Autor: Wanda Połtawská
Z polského originálu Beskidzkie rekolekcje přeložila Terezie Eisnerová OP
Nakladatelství: Paulínky 2011

Související

Jan Pavel II. a Karmel
Jan Pavel II. a karmelitánský škapulíř

Kalendář

červen 2024
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Přihlášení