KARMEL

Cítila jsem se inspirována, abych psala o svém způsobu modlitby a dělala to v BohuMé srdce bude moci milovat i během psaní

Marie Petyt dělá při psaní podobnou zkušenost jako umělec ve svých tvůrčích okamžicích: hudebník, v němž se jakoby sama od sebe začíná ozývat hudba; malíř, jehož ruku jako by vedl někdo jiný. Marie popisuje zkušenost působení Jiného v takových momentech následujícími slovy:

 

Při psaní si počínám spíše pasivně než aktivně, jako bych naslouchala někomu, kdo mi slova vnuká či diktuje. Ani se pak necítím unavená, dokonce ani tehdy, kdybych psala několik hodin za sebou. Oproti tomu psaní o jiných věcech rychle vyčerpá mé síly. Zdá se mi, že teď mohu skutečně věřit, že to byla pravda, když mi Milovaný a Matka přislíbili, že mi pomohou zachovat tuto poslušnost skutkem, aniž by mne to předtím nebo potom rozptylovalo, a že mé srdce bude moci milovat i během psaní, a to jsem také vždy vnímala.

To, co Marie píše, se nezrodilo usilovným přemýšlením a namáhavým uspořádáváním starých vzpomínek. Spíše jako by se u ní samo od sebe pojilo se slovy to, co jí vyvstane v nitru, když je spojena s Bohem. Psaní je pro ni darem, skrze nějž dovede zvlášť dobře vnímat a přijímat Boží dotek. Michaelův úkol (1) spočívá v tom tento pramen v Marii chránit, příp. opět probudit, když se někdy zdá vyčerpaný. Neboť jako umělci znají fáze prázdnoty a neschopnosti tvořit, tak i Marie znala období, v nichž nemohla psát:

Do této chvíle mi nebylo dopřáno napsat nic. Boj a averze vůči zápiskům začaly nanovo. Už když jsem chtěla vzít tužku do ruky, zdálo se, že se má přirozenost převrací naruby. Mé údy se chvěly a celá jsem byla změněná a jako postižená... Ale dnes, 24. dubna 1662, po sv. přijímání, jsem se cítila trochu inspirována, přitahována a pohnuta k tomu, abych psala o svém způsobu modlitby a dělala to v Bohu. Současně jsem byla poučena, jak to mám dělat, a všechna averze, všechen boj a všechny změny v mém těle okamžitě ustaly. Má modlitba pak spočívala jen v patření na božské Dobro, k němuž jsem pevně lnula, bez obrazů, s požitkem, nicméně ne sama v sobě...

(1)#Michael od sv. Augustina je Mariiným duchovním vůdcem, který ji doprovází prostřednictvím dopisů.

Převzato z knihy: Grundkurs Spiritualität des Karmel
Editor: Michael Plattig a Elisabeth Hense, 2006
Přeložil a upravil: Norbert Žuška, OCarm.

Související články

Autobiografické duchovní zápisky Marie Petyt (1)
Autobiografické duchovní zápisky Marie Petyt (4)
Život z vlastní nicoty a z hlubokého sjednocení s Bohem

Kalendář

červen 2024
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Přihlášení