KARMEL

Chci prožívat své nebe tak, že budu dělat dobře na zemi.

Terezie z Lisieux (1873–1897)

Slovíčko, milý úsměv, často stačí, aby smutná duše okřála. Ale naprosto nechci pěstovat lásku pro dosažení tohoto cíle. Vím, že brzy bych zmalomyslněla. Slovo, které řeknu s nejlepším úmyslem, bude, možná, vykládáno docela opačně. Proto, abych neztrácela čas, chci být milá ke všem (a zejména k sestrám nejméně milým), abych potěšila Ježíše. (As 237)

Řekla jsem si, že láska nezáleží v citech, ale ve skutcích. Tu jsem se snažila udělat pro tuto sestru (která jí byla velmi nesympatická), co bych byla dělala pro osobu, kterou nejvíc miluji. Pokaždé, když jsem ji potkala, modlila jsem se za ni k Pánu Bohu, obětovala jsem Mu všechny její ctnosti a její zásluhy. Dobře jsem cítila, že to Ježíše těší, protože není umělce, který by nepřijímal rád chvály za svá díla, a Ježíš, umělec duší, je šťasten, když se nezastavujeme u zevnějšku, ale když vnikáme do vnitřní svatyně, kterou si zvolil za příbytek, a obdivujeme se její kráse. Nespokojovala jsem se s tím, že jsem se modlila za sestru, která mě stála tolik bojů. Snažila jsem se prokazovat jí všechny možné služby, a když jsem byla v pokušení odpovědět jí nevlídně, spokojila jsem se s tím, že jsem se na ni usmála svým nejmilejším úsměvem a snažila se obrátit rozhovor jinam. V „Následování“ stojí: „Je lepší ponechat každému jeho smýšlení než se zdržovat odporováním“ (1). (As 217)

Ježíšův výkřik na kříži ustavičně zazníval v mém srdci: „Žízním!“ (Jan 19,28). Tato slova rozněcovala ve mně neznámý a velmi palčivý žár... Chtěla jsem dávat pít svému Miláčkovi, a sama jsem se cítila stravována žízní po duších... (As 97)

Cítím, že brzo vejdu do odpočinku. Hlavně však cítím, že moje misie brzo začne, moje poslání učit milovat Boha tak, jako já ho miluji, dávat svou cestičku duším. Jestli milý Bůh vyslyší má přání, bude moje nebe na zemi až do konce světa. Ano, chci prožívat své nebe tak, že budu dělat dobře na zemi. (VDŽ 68)

(1) Následování Krista, kniha III, hl. 44,1.

(AS = Autobiografické spisy; VDŽ = Vstupuji do života)

Související

Další texty Terezie z Lisieux
V Karmelitánském nakladatelství: Terezie z Lisiex

Kalendář

červen 2024
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Přihlášení